Hledám
Typ nemotivosti
Region
Lokalita
Dispozice
Velikost
Cenové rozpětí
Typ nemotivosti
Dispozice
Užitná plocha
Počet podlaží
Obec, část obce
Ulice
Vlastnictví
Objekt
Stav
Vybavenost
Jméno
E-mail
Telefon
Hledám
Typ nemotivosti
Region
Dispozice
Velikost
Cenové rozpětí
E-mail
Při vytvoření nemovitosti, která bude odpovídat vašim parametrům vám zašleme upozornění na e-mail.

Vláda schválila návrh o zrušení daně z nemovitosti

Vláda schválila návrh o zrušení daně z nemovitosti

Po dlouhém očekávání vláda 30. dubna na tiskové konferenci schválila návrh Ministerstva financí o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Změny nastanou i v odpočtech úroků z úvěru na bydlení od základu daně z příjmu. Součástí změn je také délka časového testu u daně z prodeje nemovitosti. K návrhu se poslanecká sněmovna staví kladně. Hlasování však proběhne až v následujících týdnech po ukončení nouzového stavu.

 

Finanční úleva

Náznaky na změnu návrhu přicházely od ministryně financí Schillerové již koncem března po opakovaném doporučení od tuzemského realitního trhu. Současná situace kolem pandemie však postup návrhu odložila o měsíc později. Lidé tak netrpělivě vyčkávali na rozhodnutí, čímž se trh s prodejem nemovitostí téměř zastavil.

Daň z nabytí nemovitosti aktuálně činí 4 % z kupní ceny nemovitosti. Tato částka, kterou musí kupující státu zaplatit, se při koupi nemovitých věcí ve velkoměstech může vyšplhat až na statisíce korun. Osvobození od této daně se dosud týkalo pouze nákupu novostavby, nebo nemovitosti získané dědickým řízením. Nově, zrušení daně z nabytí nemovitosti finančně uleví kupujícím, kteří tak tuto částku mohou investovat dál, dle vlastního uvážení.

 

Koho se návrh týká a od kdy začne platit?

Konec daně nabude účinnost po ukončení celého legislativního procesu. Ten by měl pokračovat po ukončení nouzového stavu. Zrušení však bude podle Schillerové platit i zpětně, a to na všechny nemovitosti koupené od prosince 2019. Těm, kteří už daň zaplatili, bude po podání žádosti částka vrácena. Cílem návrhu je podle Schillerové oživit trh s nemovitostmi během koronavirové krize.

 

Změny v daňových odpočtech

Součástí návrhu je i zrušení daňových odpočtů z úvěru na bydlení od základu daně z příjmu. Dosud si lidé každoročně mohli odečíst z daní zaplacené úroky z hypotéky, nebo úvěru ze stavebního spoření do výše 300 tisíc korun, čímž získali vratku až do výše 45 tisíc korun. Zrušení odpočtů je naplánované od 1. ledna 2022. Úroky si budou moci nadále uplatňovat poplatníci, kteří uzavřou smlouvy do konce roku 2021, kdy je daň z nabytí nemovitostí ještě povinná.

 

Jak se změní časový test u daně z prodeje nemovitosti?

Návrh počítá i se změnou časového testu na příjmy z prodeje nemovitosti. Ten se prodlužuje z původních 5 na 10 let. Změna nastane po 1. lednu 2021. Osvobození od daně z prodeje pro ty, kteří v nemovitosti bydlí alespoň 2 roky, se nemění. Cílem změny časového testu je zamezit spekulantům profitovat z cenového růstu nemovitostí.