Hledám
Typ nemotivosti
Region
Lokalita
Dispozice
Velikost
Cenové rozpětí
Typ nemotivosti
Dispozice
Užitná plocha
Počet podlaží
Obec, část obce
Ulice
Vlastnictví
Objekt
Stav
Vybavenost
Jméno
E-mail
Telefon
Hledám
Typ nemotivosti
Region
Dispozice
Velikost
Cenové rozpětí
E-mail
Při vytvoření nemovitosti, která bude odpovídat vašim parametrům vám zašleme upozornění na e-mail.

7 faktorů, které vám pomohou při volbě bydlení v Brně nebo na venkově

7 faktorů, které vám pomohou při volbě bydlení v Brně nebo na venkově

Probouzet se ráno s ptačím štěbetáním na jihomoravského venkově nebo v doprovodu vrčení rozjetých motorů aut z rušné ulice Milady Horákové. Nakupovat i o půlnoci v nonstop hypermarketu nebo své doplnění zásob řídit podle přísných otevíracích hodin potravin za kostelem v Doubravníku. Protančit víkend ve víru velkoměsta nebo relaxovat prací na zahrádce a chodit spát společně "se slepicemi". 

Co byste měli brát v úvahu při výběru bydlení, aby splnilo vaše touhy a odpovídalo vašim preferencím, finančním možnostem a životnímu stylu?

Následujících 7 faktorů vám může pomoci rozhodnout se, zda bydlet ve městě nebo si koupit dům na vesnici.

 

Práce

Zejména pro mladého člověka, toužícím po kariérním růstu, nabízí město rozšířené pracovní příležitosti. V Brně sídlí množství tuzemských, ale i zahraničních firem. Toto město zažívá dynamický rozvoj informačních technologií, a proto se mu často říká i "české Silicon Valley". Stále více a více "expatů" zde nachází svůj nový domov, díky atraktivnímu finančnímu ohodnocení v IT sektoru.

Na druhé straně, mnoho lidí preferuje práci z domova a ne ze sterilní kanceláře. Pokud jste jedním z nich, mohla by se vám představa bydlení na vesnici zalíbit. Nebudete muset zažívat každodenní stres z dojíždění do práce a budete nablízku své rodině.

 

Doprava a infrastruktura

Města mají ve srovnání s vesnicemi zpravidla lepší infrastrukturu. Detailní a dobře propojenou síť veřejné dopravy závidí Brnu nejedno evropské město. Chlubit se může sítí tzv. nočních rozjezdů, které vyrážejí z hlavního nádraží každou hodinu, o víkendech dokonce každou půl hodinu. Nevýhodou jsou každodenní dopravní zácpy, které komplikují život zejména motoristům. Pokud jezdíte do práce autem, čekání v nekonečných ranních kolonách vám po čase může "lézt na nervy". Ještě větší trpělivostí se musíte vyzbrojit hledáním volného parkovacího místa. Brno zavedlo od roku 2018 systém rezidenčního parkování, které se pohybuje mezi 20 a 40 kč na hodinu, podle rozdělení parkovacích zón. Pokud bydlíte v centru, připlatíte si i za rezidenční parkování, zejména když máte více vozidel.

Vesnice a odlehlé usedlosti jsou propojeny dálkovými autobusy. Pokud však každodenně docházíte do práce a vozíte vaše děti do školy a na sportovní aktivity, bez auta se určitě neobejdete. Čas strávený za volantem se vám může prodloužit. Proto při výběru lokality dbejte na stav infrastruktury a vzdálenosti od vaší práce a školy vašich dětí. S parkováním v garáži nebo na dvoře rodinného domu však určitě nebudete mít žádný problém.

 

Finanční zátěž

Ve světovém měřítku jsou náklady na život v Brně relativně malé. Ale pokud jste člověk s průměrným platem, počítejte s přiškrceným opaskem. Lidé ve městě žijí konzumnějším a rychlejším způsobem života. Připlatíte si i za služby, dopravu a hlavně za bydlení. Podle portálu trzniceny.cz, stouply ceny bytů v Brně za poslední rok o 10 % a ceny rodinných domů o 14 %. Nájmy bytů mají pozvolnou stoupající tendenci. V průběhu dvou let se zvýšila průměrná cena nájmu o 5 %. V posledních měsících se však udržuje na stejné hladině.

A jak se pohybují ceny brněnských nemovitostí aktuálně?

Pokud si zvolíte bydlení v Brně, za koupi bytu o ploše 70m2 můžete zaplatit přibližně 4 900 000 Kč. Za stejně velký byt na brněnském venkově zaplatíte 3 270 000 Kč. Pokud si toužíte koupit nově postavený rodinný dům ve městě, za stejnou obytnou plochu zaplatíte přibližně 5 000 000 Kč. Koupí novostavby domu na venkově však ušetříte nemalé peníze. Prodej novostavby v okrese Brno - venkov vychází na 3 248 000 Kč. Do finančního rozpočtu života ve městě připočtěte i zmíněné parkování a vyšší sazby pojištění majetku z důvodu zvýšené míry kriminality.

 

Socializace

Zeptejte se upřímně; Jste typ člověka, který se potřebuje socializovat? Mladý svobodný člověk určitě ocení aktivní a dynamický městský život. Brno nabízí mnoho možností jak poznávat mladých různorodých lidí nebo cizinců, se kterými si můžete procvičit vaše znalosti cizích jazyků. Věděli jste, že každý pátý obyvatel Brna je vysokoškolák? Právě díky nim praskají pivní sklepy, hudební kluby a hipsterské kavárničky ve švech, zejména během semestru.

Na vesnici běží život pomalejším tempem. Naopak nabízí možnosti komunitního způsobu života. Pokud máte rádi komorní posezení se známými a rodinou, určitě oceníte možnost bydlení v domě s terasou nebo zahrádkou mimo městský ruch.

 

Aktivity

Dalším faktorem, který byste měli zvážit, jsou vaše aktivity a koníčky. Pokud milujete umění a indoorové sporty, nuda v Brně vám určitě nehrozí. Kalendář se vám ihned zaplní programem. Brno nabízí bohaté kulturní vyžití od divadelních a filmových představení po koncerty, festivaly nebo umělecké výstavy a přednášky. Jógové studia, sauny a fitness centra máte taktéž na dosah ruky. Počítejte s tím, že tyto aktivity vám každý měsíc ukousnou část z finančního rozpočtu. Obchody, nemocnice, banky a různé služby mají větší zastoupení ve městech, a proto jejich návštěvu nemusíte plánovat na měsíc dopředu.

Zahrádkáři a milovníci domácích mazlíčků ocení větší životní prostor v okolí rodinného domu. Pokud máte rádi outdoorové sporty, bude se vám lépe bydlet na vesnici, nebo okraji města, kde budete mít přírodu hned za domem.

 

Životní prostředí

Říká se, že na venkově je vzduch čistější. Až na pár výjimek bydlení v blízkosti průmyslových zón je to pravda. Čistý vzduch a všudypřítomná příroda nám lidem prospívá jak po fyzické, tak po mentální úrovni. Čím dále se od města odstěhujete, tím čistější vzduch budete dýchat. Důvodem je fakt, že bydlení mimo frekventovaných silnic snižuje riziko poškození plic a srdce jemnými částicemi a plyny emitovanými provozem. Zvýšíte si tak šance na delší život.

Brno rozhodně není malé město, ale když bychom se podívali na úroveň kvality života ve městě, výsledek je velice pozitivní. Výzkum Indexu kvality života sestavovaný projektem Obce v datech a společností Deloitte ukázal, že ze všech 206 českých obcí se Brno umístilo na šestém místě. Měřeno bylo celkem 29 ukazatelů, které vyjadřují úroveň životního prostředí a zdraví, materiálního zabezpečení, vzdělání, vztahů a služeb.

 

Bezpečnost

Podle Global Peace Index z roku 2019 je Česko v celosvětovém měřítku desátou nejbezpečnější zemí. Obecně však platí, že ve městech je vyšší míra kriminality. Větší města jsou více anonymní, dynamická a proměnlivá v počtu obyvatel během dne. Důležitost tohoto faktoru stoupá zejména pro rodiny s dětmi. Rodiče neradi nechávají své ratolesti potulovat se po ulicích, kde jim hrozí mnohá nebezpečí. Častokrát proto volí stěhování na venkov, kde je život mnohem klidnější. Rodiče mohou nechat své děti hrát si v bezpečí zahrady rodinného domu a mít tak větší klid na duši.

 

Ať už si vyberete bydlení v Brně nebo na vesnici, obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Pokuste se zhodnotit, které preference mají pro vás větší váhu. Pokud se vám nežije dobře tam kde bydlíte, nikdy není pozdě udělat změnu. Stačí určitá dávka trpělivosti, odvahy a dostatek informací.